اعلام حریق زیتکس - نکات

اعلام حریق زیتکس - نکاتاعلام حریق زیتکس - نکات

اعلام حریق زیتکس - نکات
 
راهنمای خرید سیستم اعلام حریق زیتکس
سیستم اعلام حریق یکی از تجهیزات امنیتی است که از آن در مجتمع‌های تجاری، مسکونی، کارخانه‌ها و... استفاده می‌شود. کار سیستم اعلام حریق شناسایی دود، مونوکسید کربن، حرارت، آتش و دیگر گازهای مخرب است.
 
 سیستم اعلام حریق دارای انواع و برندهای مختلفی است. یکی از برندهای معتبر این سیستم، زیتکس است. این مطلب جهت راهنمای خرید اعلام حریق زیتکس تهیه‌ شده است تا انتخاب درستی در خریداری سیستم‌های اعلام حریق داشته باشید.
 
نکات مهم در خرید سیستم اعلام حریق
 
انتخاب سیستم اعلام حریق مناسب بسیار دارای اهمیت است؛ و شما باید محصولی را انتخاب نمایید که به‌خوبی امنیت ساختمان را در برابر آتش‌سوزی تأمین نماید:
 
. به مارک و برند محصول توجه کنید و سعی کنید محصولی را خریداری نمایید که طبق استاندارد ساخته‌ شده باشد و مورد تأیید آتش‌نشانی باشد تا از امنیت آن مطمئن شوید.
 
. سیستم‌هایی را انتخاب کنید که دارای گارانتی و ضمانت‌نامه باشد تا بتوان پس از چک کردن در صورت وجود مشکل آن را تعویض کرد.
 
. به جنس اجزاء و قطعات محصول توجه کنید و سعی کنید قطعاتی که دارای کیفیت خوبی هستند و بر طبق استاندارد ساخته‌ شده‌اند را خریداری نمایید.
 
مشخصات سیستم اعلام حریق زیتکس
 
سیستم اعلام حریق زیتکس (zitex) یکی از برندهای معتبر اعلام حریق می‌باشد. این برند ایرانی قابل‌رقابت با برندهای اروپایی در بازار است و دارای گواهینامه ISO۹۰۰۱ و استاندارد CE است. میزان ایمنی این سیستم بسیار بالاست و دارای تأییدیه صلاحیت از سازمان آتش‌نشانی است؛ بنابراین جایگزین مناسبی به‌جای برندهای اروپایی خواهد بود.
 
 اجزاء سیستم‌های اعلام حریق معمولاً به‌صورت مجزا به فروش می‌رسند و دارای مدل‌های مختلفی هستند. به‌طورکلی اجزاء سیستم اعلام حریق زیتکس عبارتند از:
 
کنترل پنل
 
کنترل پنل مهم‌ترین جزء سیستم اعلام حریق است و کار آن ارتباط بین اجزاء سیستم می‌باشد. کنترل پنل زیتکس دارای بدنه‌ای از جنس ABS است و می‌توان آن را به‌صورت توکار و روکار نصب کرد. مزیت این پنل این است که می‌توان روی آن ۲۰ دتکتور در هر زون نصب کرد و در صورت نیاز می‌توان برخی از زون‌ها را حذف کرد.
 
دتکتور
 
دتکتور یکی از اجزاء این محصول است که سنسورهای آن به دود و حرارت حساس است و آتش‌سوزی در محیط را شناسایی می‌کند. به‌ طور کلی سنسورها به دو نوع دودی و حرارتی تقسیم می‌شوند و می‌توان آن‌ها را جداگانه یا به‌صورت ترکیبی نصب کرد.
 
دتکتور زیتکس بر طبق استانداردهای EN ساخته‌ شده است و مورد تأیید آتش‌نشانی نیز می‌باشد؛ بنابراین جزء برندهای معتبری است که میزان امنیت و کارایی آن مورد تأیید می‌باشد.
 
شاسی
 
شاسی نیز یکی از اجزاء اعلام حریق است که پس از خطر احتمالی و فشار دادن آن می‌توان تمامی اجزاء ساختمان، حتی افرادی که در راهروها قرار دارند را از وقوع حریق مطلع کرد. شاسی برای محیط‌های بزرگ مناسب است و نصب آن اختیاری می‌باشد.
 
شاسی اعلام حریق زیتکس بر طبق استاندارد EN ۵۴ تولید شده است. جنس بدنه آن از ABS است و در برابر ضربه و حرارت بسیار مقاوم است و به‌نوعی نشکن محسوب می‌شود.
 
آژیر
 
آژیر یا هشداردهنده صوتی نیز یکی از اجزاء مهم اعلام حریق است که پس از شناسایی اعلام حریق به‌وسیله صدای متناوب افراد داخل ساختمان را مطلع می‌کند. آژیر زیتکس نیز بر طبق استاندارد EN ۵۴ ساخته‌ شده است. صدای این آژیر بسیار قوی است و بدنه آن در برابر آتش‌سوزی مقاوم است.
 
چراغ ریموت
 
چراغ ریموت نیز یکی از هشداردهنده‌های اعلام حریق است که به‌صورت بصری عمل می‌کند. چراغ ریموت زیتکس دارای نشانگرهای LED است و در محیط‌هایی که آلودگی صوتی یا افراد ناشنوا وجود دارد، بسیار پرکاربرد است.
 
نصب سیستم اعلام حریق زیتکس
 
بهتر است مراحل نصب سیستم اعلام حریق زیتکس به ترتیب انجام شود چرا که نصب سیستم اعلام حریق کاری تخصصی است و به‌دقت و مهارت بالایی نیاز دارد؛ ازاین‌رو معمولاً خود فرد نمی‌تواند آن را نصب نماید و بهتر است کار نصب این سیستم‌ها را به نیروهای متخصص و نمایندگی‌های مجاز بسپارید تا اجزاء سیستم به‌صورت اصولی نصب شود و میزان امنیت آن افزایش یابد.
 
بهتر است ابتدا دتکتورها و سپس شاسی و آژیرها نصب شود و هنگام نصب پنل توجه داشته باشید که آن را در محلی نصب نمایید که به‌خوبی مشخص باشد. پس از نصب سیستم اعلام حریق، بهتر است به روش‌های مختلف آن را چک کنید تا از سالم بودن اجزاء اطمینان یابید.
 
معمولاً این دستگاه دارای دکمه چک می‌باشد و می‌توان قدرت آن را به‌راحتی به‌وسیله این دکمه سنجید؛ اما برای چک کردن دتکتور و سنسورهای تشخیص حرارت و دود می‌توانید از اسپری‌های مخصوص و یا دود طبیعی استفاده نمایید.
 
میزان قیمت و راهنمای خرید سیستم اعلام حریق زیتکس
 
 
 
قیمت اعلام حریق زیتکس با توجه به مدل آن تعیین می‌شود و نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن در نظر گرفت؛ چرا که قیمت این سیستم‌ها روزانه در حال تغییر است و میزان قیمت نهایی آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:
 
. مدل سیستم
 
. میزان قابلیت‌های دستگاه
 
. نوع لوازم جانبی
 
. میزان گارانتی سیستم و...